Sunday 28th August 2022     |     [email protected]

GRASMERE SPORTS PROGRAMME 2022

TimeGrand Arena Programme
10.00Opening with Bellman & FAT CAT BRASS BAND
10.30-10.55Children’s Sprint Races, 5-6 yrs, Boys & Girls
11.00Start Puppy Hound Trail
11.00-11.15200m Track Race, 9-16 yrs, Boys & Girls
11.20Finish Puppy Hound Trail
11.25-11.35200m Track Race Finals, 9-16 yrs, Boys & Girls
11.40Start Open Restricted Hound Trail
11.40-12.00Children’s Sprint Races, 9-10 yrs, Boys and Girls
12.00Finish Open Restricted Hound Trail
12.05800m Track Race, 9-16 yrs, Girls
12.15Start Veteran Hound Trail
12.15800m Track Race 9-16 yrs, Boys
12.25-12.50FAT CAT BRASS BAND
12.35Finish Veteran Hound Trail
12.50U9’s Fell Race
13.05-13.35LITTLE NIPPERS TERRIER RACING
13.40Start Senior Hound Trail (Fell Hound Derby) (Not from main Sports Field)
13.40U12’s Fell Race
13.55-14.10 Children’s Sprint Races, 7-8 yrs, Boys & Girls
14.10Finish Senior Hound Trail
14.30U14’s Fell Race
14.50-15.05Adult 800m Race, Men & Ladies.
15.10U17’s Fell Race
15.30-16.00RIDGESIDE FALCONRY
16.05Chairman's Remarks
16.10Start Senior Guides Race
16.25 onwardsFinish Senior Guides Race
16.30-17.00FAT CAT BRASS BAND
17.00Sports close with Bellman and Finale
TimeDOG SHOW ARENA PROGRAMME
10.30-11.00RIDGESIDE FALCONRY & LITTLE NIPPERS
12.00Pet Dog Show - Starting with puppies
12.40Adult dogs (not before)
13.40Best Veteran (not before)
14.20Child handler (not before)
14.45Best rescue (not before)
15.45Para-gliding ground Demonstration
TimeSPRINT TRACK 2 PROGRAMME
10.30-11.00U12’s Long Leap
11.05-11.30U8’s Long Leap
11.40-12.00U17’s Long Leap
12.30-13.00U14’s Long Leap
13.05-13.30U10’s Long Leap
14.15-15.15Children’s Fun Races 5-10yrs (Egg Spoon, Three-Legged, Sack Races)
15.30-16.00Tug of War
TimeC&W WRESTLING ARENA
10:30Weigh In starts
11:00-13.00Children’s wrestling starts with Under [email protected] WORLD CHAMPIONSHIP
14:00Wrestling costume competition
14.15–16:00Adult wrestling starts

ARRANGEMENTS FOR REGISTERING FOR EVENTS:

Dog Show:Register in Marquee next to the Arena, 10:00 to 11:45
FELL RACES:Register for all Fell Races in the Tractor Office, registration closes 15 minutes before each race.
SPRINT, TRACK RACES & LONG LEAP:Register in the Tractor Office to the following timetable:

Children’s 60 yds Sprint Races:Entries Close:Event Time:
5-6 yrs, Boys and Girls10:1510:30
7–8 yrs, Boys and Girls13:4013:55
9-10 yrs, Boys and Girls11:2511:40
Boys and girls will race in separate events – cash prize for 1st and medals for the final 6 in both boy’s and girl’s races. (Heats will be held if more than 6 entries in each group.)

 

Track Races:Entries Close:Event Time:
200m 9-16 yrs, Boys and Girls races10:4511:00
800m 9-16 yrs, Boys and Girls races11:5012:05
800m Adults14:3514:50
Cash Prizes and medals for 1st, 2nd and 3rd in each final.
Long Leap:Entries Close:Event Time:
Under 8’s10:5011:05 – 11:30
Under 10’s12:5013:05 – 13:30
Under 12’s10:1510:30 – 11:00
Under 14’s12:1512:30 – 13:00
Under 17’s11:2511:40 – 12:00
Cash prizes for 1st and medals for 1st, 2nd and 3rd in each competition.
Children’s Fun Races:Egg & spoon, Three-legged and Sack races.
5-10 yrsNo registration required. Turn up at Sprint Track 2 and take part from 14:15 to 15:15